Paket Tasarımı İncelemeleri

Paket Tasarım ve İncelemeleri

Ambalaj ürünün kimliğidir. Tüketicinin dikkatini çekmeye yönelik pazarlama stratejisinin tamamını temsil eder. Ambalajın yalnızca ilgi çekici ve dikkat çekici olması yetmez, aynı zamanda doğru şekilde iletişim kurması ve istenen marka özelliklerini aktarması da gerekir.

Sinirbilim ve göz izleme çalışmaları, paketin başarılı olup olmadığını analiz etmek için diğer teknikleri geliştirmektedir. Her paket hangi duygusal tepkileri ortaya çıkarıyor, en çok hangi kısımlar dikkat çekiyor, raf yeterince dikkat çekici mi, ambalajla hangi özellikler ilişkilendirilir gibi birçok soruya cevap bulunabilir.

Analizler estetik, işlevsellik, dikkat çekicilik ve dikkatin yanı sıra ürünün ve markanın küresel algısı hakkında değerli bilgiler sağlar. Bunlar tüketici kararlarını tahmin etmeye ve ürünün rafta seçilip seçilmeyeceğini belirlemeye yardımcı olan temel kavramlardır.

Göz izleme ve EEG gibi biyometrik sensörler, ürünün tüketicinin bakış açısından nasıl görüldüğünü görmeyi sağlar. Bu araçlar sayesinde ambalaj tasarımı alternatiflerini test edip karşılaştırmak veya rakiplere göre nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek oldukça kolaydır.

 
No Image Found