UX Araştırmaları

UX Araştırmaları

Kullanıcı Deneyimi; bir kişinin bir web sitesi, uygulama, yazılım, ürün ve diğer herhangi bir insan-makine etkileşimi biçimiyle arayüz oluşturduğunda onu nasıl algıladığını ve hissettiğini tanımlar. Kullanıcının bir ürüne ve markaya sadık kalmasını sağlayarak, ürünle ilgili olumlu bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Sinirbilimle yapılan kullanıcı deneyimi araştırması, kullanıcının bilinçsizce nasıl tepki verdiğine ilişkin niceliksel veriler toplar: Kullanıcı, uygulamanın hedefine doğru sezgisel olarak yönleniyor mu? Görev çok fazla bilişsel kaynak gerektiriyor mu? Kullanıcı deneyimi hangi duyguları tetikliyor? Arayüzle etkileşime girildiğinde marka özellikleri nasıl değişiyor?

Arayüzler, kullanıcının davranışına ilişkin duygusal, bilişsel ve davranışsal veriler dikkate alınarak geliştirilir ve katılımcının eylemlerinin tamamı yakalanır. Bu ölçüm araçlarıyla, bir web sitesi, yazılım, prototip ürün ve daha birçok ürün test edilebilir. Ürünler piyasaya sürülmeden ve tanıtımı yapılmadan önce oluşabilecek tüm maliyetlerin önüne geçer.

Göz izleme ve EEG gibi araçlar; endüstriyel ve otomotiv ortamlarında insan makine arayüzünün sezgisel davranışı engelleyen alanlarını görselleştirmenize olanak tanır. Kullanıcıların nereye baktığını ve ne hissettiğini anlayarak tereddüt, bilişsel yük gibi alanları tanımlayabilirsiniz. Derin ve güvenilir veriler, arayüzünüz ve kullanıcı deneyiminiz için karşılığını alacağını bildiğiniz tasarım kararları vermenizi sağlar.

 
No Image Found